laevaehitaja on unistuste kutse

 

meri pakub põnevust, kiiruseid, päikesepaistet. aga kas sa tead, mis purjeka ujuma paneb, millistest materjalidest on ta tehtud ja kui palju hoolt on tema valmistamisse ning korrashoidu pandud?

väikelaevaehitust saab Saaremaale, Kuressaare Ametikooli tulla õppima kohe peale põhikooli lõpetamist. Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare kolledž annab meretehnika ja väikelaevaehituse inseneri rakenduskõrghariduse.

meri on piiritu, salapärane ja vahel ka ohtlik. meri on sind lapsest saati ligi tõmmanud, paberist ja puukoorest laevu ujutama ning suvel sooja vette hullama kutsunud. pannud juurdlema, miks meri kannab. kui palju on sinus veel seda lapsepõlve uudishimu?

kuigi aastatuhandeid laevaehitusmaterjalina kasutatud puitu asendavad täna metall ja klaasplast, ei ole puit laevaehitusest kusagile kadunud. Ametikooli õpetaja Kaido näitab Birtele, kuidas vana Kihnu kiviveolaeva mudelile järgmist planguliistu välja mõõta.

paadi võid küll üksi valmis ehitada aga laeva ehitamisel on vaja meeskonnatööd, laeva-kampa. koostööd õpitakse erinevate projekititööde juures.

plastiku ja puidu kõrval on metall üheks peamiseks laevaehitusmaterjaliks. väikelaevaehitajad õpivad keevitamist ja teisi metallitöötlemise oskusi ning teevad juba õpingute ajal oma mõistuse ja kätega valmis paate, mis päriselt ka vee peale lähevad.

õppejõud on oma ala professionaalid, kellel on teadmised ja praktilised kogemused. TTÜ õppejõud Toomas Pihl on  tahvlile ilmutanud metalli salapärase sisemaailma.

miks üks ujub ja teine upub? tudengid saavad laeva meresõiduomaduste teooriaid katsebasseinis praktiliselt järgi proovida. Tarmole on mudelkatsetest saanud igapäevane töö.

TTÜ väikelaevaehituse õppekavas on ka purjetamine. sportpurjeka kasutamine paneb proovile julguse ja osavuse ning laseb omal nahal kogeda, milline on laevaehitaja vastutus.

Saaremaal tehakse täna juba päris suuri laevu ning laevaehituses on tööd sadadele oskajatele meestele ning naistele. Gert oli praktikal Baltic Workboatsis ning võib julgelt öelda, et andis oma panuse parvlaev Soela valmimisse, mis hakkab vedama reisijaid Saaremaa ja Hiiumaa vahel.

laevaehitus ei piirdu ainult kere valmistamisega, tööd leiavad paljude osaoskuste spetsialistid, nii mööbli jt sisustuselementide kui ka elektroonikaseadmete, mootorite jt laevaseadmete projekteerijad ja paigaldajad. Christian töötab õppimise kõrvalt elektrisüsteemide paigaldajana.

laevaehitus Saaremaa rannal 1913. a. Saaremaa laevaehituse ajaloo uusi peatükke kirjutatakse iga päev. tere tulemast pardale!

Foto: Laevaehitus Saaremaal, SM F 3761:1671 F, Saaremaa Muuseum, muis.ee/museaalview/1719683

vaata õppimisvõimalusi ja vastuvõttu  täpsemalt

logo-euredlogo-easlogo-saklogo-scclogo-ttulogo-mak